hit counter

Uzm. Dr. Lale Yeprem

Göğüs Hastalıkları, Astım Allerji Uzmanı

Güzellik ve Cilde Yapılan Destek Tedaviler

08 Haziran 2012 Cuma

Dolgu maddeleri

Citte kırışıklıkları tedavisinde ozon tedavisinin yanısıra  cilde uygulanan vitamin ve hyaluronik asit uygulamaları ile cilt altı kollojen dokunun beslenip daha genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.

Dolgu amacıyla kullanılan maddelerden biri olan hyaluronik asit, vücudumuzda ve tüm diğer canlılarda bulunan ve deriye dolgunluk ve hacim kazandıran bir maddedir. Bu madde, kırışıklığın altına zekedildiğinde su toplayıp şişmekte, böylece kırışık olan deriyi gerginleştirip 3-6 ay kadar kırışıklığı yoketmektedir.  Ancak burada önemli olan nokta, maddenin deri tabakaları içine verilmesidir.

Dudak kenarı göz çevresi boyundaki çizgilerin giderilip daha genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur

Dolgu maddeleri çoğunlukla botoks ile karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de yüzdeki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaktadır. Ancak etki yolları çok farklıdır ve biri diğerinin yerini tutamaz. Ancak gerekli durumlarda birlikte kullanılabilirler. Botoks, dolgu maddesi değildir.

BOTOX

Botoks ya da Botulinum toksini, Klostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks denen toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Yani yüz bölgesinde özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin oluşamasına neden olan mimik kaslarının kasılmasını önler. Mimik kasları gevşeyince, yüz çizgileri de düzleşir. Botoks kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler. Botoks halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir. Ancak dolgu maddeleri ile kombine olarak kullanılabilir. Dolgu maddeleri yine dokulara zarar vermeyen, kırışıklıkların ya da çukurlukların doldurulması için kullanılan zararsız maddelerdir. Botoks kasların kasılmasını önler fakat yıllardır derinleşen yüz çizgileri ve kırışıklıklar özellikle derin olanları sadece botoks ile düzelmeyebilir. Bu durumda çizgilerin düzleştirilmesi için takviye olarak dolgu maddeleri kullanılır. Bu maddeler genellikle hyaluronik asit yapısındadır. Bu madde vücudda doğal olarak bulunan, deriye yumuşaklığını veren bir maddedir. Bu madde uygulandıktan sonra su çekerek hacim olarak bir miktar artar. Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki kırışıklıklar ortaya çıkar. Bunlar en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir ifade verir.

Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanırBotoks etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır. Botoks alın çizgilerini, kaşlar arasındaki çizgileri, yoketmek için kullanılabilir. Botoksun ayrıca kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Botoks, kaşlar üzerine belli noktalara injekte edilerek kaş dış kısmının kalkması da sağlanabilir. Ayrıca gözlerin dış kısmında bulunan “kaz ayağı” tabir edilen kırışıkların da giderilmesinde kullanılabilir. Botoks etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. İki yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların ikinci yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır. Botoks mimik kaslarının kasılmasını önleyerek, yüzdeki kırışıkların ve çizgilerin düzleşmesini ve giderek azalmasını sağlar. Kırışıklar tamamen kaybolmayabilir. Kırışık izlerinin kaybolması için, aynı seansta ya da daha sonra yine injeksiyonla yapılan “Hyaluronik acid jel” yapısındaki dolgu maddeleri ile çizgilerin altı dodurularak yokedilebilir. Ancak bahsedilen dolgu maddeleri genellikle 6-12 ay ömürlüdür.

 

Okijenli Cilt bakımı

Bir tabanca yardımı ile basınç ile cilde püskütrtülen oksijen ve beraberinde kullanılan aromaterapötikler cilde iyice nüfuz eder sonrasında kullanılan maske ilede oksijen tüm ciltten emilir.

PRP

Platelet Rich Plasma  ,kişinin kendi kanı ile yapılan tamamen size özel bir cilt canlandırma yöntemi.

Bir miktar kan alınıp işlem ve ayırıştırmadan geçirip plateletten zengin kısmın cilde enjekte edilmesi ile yapılan bir işlem olup 3-4 hafta ara ile 3 veya 4 kez yapılmakta sonradan kişinin ihtiyacına göre tekrar edilebilmektedir.

Tamamen doğal ve cilde canlılık kazandıran ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı bir yöntemdir.

Bu yöntemin ozon ile karıştırılarak kullanıldığı alanlar da vardır.Bel ve boyun fıtıkları,diz eklem kireçlenmeleri zor iyileşen yaralarda ozon ve PRP kombinasyonları yapılabilir.

 

Etiketler: dolgu maddeleri ozon sağlık güzellik estetik detoks botox oksijenli cilt bakımı prpUzm. Dr. Lale Yeprem'e Sorun


Soru ve cevapları görmek için tıklayınız.