top of page
  • Yazarın fotoğrafıUzm. Dr. Lale Yeprem

Bel ve Boyun Fıtığında Ozon Tedavi ile Rahatlama

Bel ve boyun fıtıkları zorluklara neden olabilir ve hastanın yaşam kalitesini azaltabilir.


Bel ve boyun fıtıklarının en önemli belirtilerinin başında hareket kısıtlılığı ve ağrılar gelmektedir. Ağrıların nedeni diskin olduğu yerden dışarı doğru fıtıklaşması nedeniyle sinirlere baskı yapması ve dolayısıyla ağrıya neden olmasıdır. Bel ve boyun fıtığı olan kişiler hareket etmekte zorlanmakla beraber hareket etmeye çalıştıkça saplanan ağrılarla karşı karşıya kalırlar ki bu da kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Kimi zaman bu ağrılara uyuşma ve güç kaybı da eşlik edebilmektedir.


Bel ve boyun fıtığının ortaya çıkmasındaki ana neden kişinin yaşam tarzıdır. Omurga yapısının iyi korunmaması bu sorunlara neden olur. Kişi çok ani hareketler yaptıysa, sürekli oturur pozisyonda hareketsiz bir yaşamı varsa ve ani ağırlık kaldırma gibi durumlar mevcutsa boyun ve bel fıtıklarının görülmesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda yaşlanma gibi müdahale edilemeyen durumlarda disk yıpranmalarının ortaya çıkması da bel ve boyun fıtıklarına neden olmaktadır.


Bel ve boyun fıtıklarının teşhis edilebilmesi için doktor muayenesi şarttır. Eğer çok sorunlu fıtıklarınız yoksa doktorunuz bazı ilaçlar veya fizik tedavi yöntemleriyle sizin eski halinize dönmenizi sağlayabilir. Ancak durum ciddiyse ameliyat gibi cerrahi işlemler gerekebilir.


Son yıllarda artık cerrahi daha az kullanılır hale gelmiştir

Onun yerine ozon tedavi, manuel terapi, kayropraksi gibi tedaviler  ön plana çıkmıştır .

Bunlardan fayda görmeyen ya da ciddi güç kaybı, düşük ayak gibi belirtileri olan hastalar cerrahiye alınmaktadır.


Ozon tedavisi hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenen yönteme göre yapılabiliyor bazen fıtığın ileri safhalarında ameliyathane ortamında disk içine ozon verilebiliyor. Muayenehane şartlarında ise genelde boyun yada bel kenarında ki kaslara ozon enjeksiyonu ile tedavi edilebiliyoruz.

Comments


bottom of page