top of page
  • Yazarın fotoğrafıUzm. Dr. Lale Yeprem

Damar Dolaşım Bozukluklarında Ozon Tedavi

Dolaşım sistemi vücudun kan nakil sistemidir. Dolaşım bozukluğu, dolaşım sistemini etkileyen herhangi bir bozukluk veya durumdur. Dolaşım bozuklukları kalp, kan damarları veya kanın kendisinden kaynaklanan sorunlardan kaynaklanabilir. Dolaşım sistemindeki bozukluklar genellikle kan akışının azalmasına ve dokulara oksijen tedarikinde sorun ile sonuçlanır. Dolaşım sisteminin sorunları yaygın ve ciddi olabilir.

Dolaşım sorunlarının birçok nedeni vardır. Dolaşım sorunları diyabet, sigara içimi, kolesterol yüksekliğine bağlı aterom plakları, vaskulitler (Romatizmal bir hastalık da olsa damarları tutan Raynaud hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi de denen FMF vs. gibi bazı hastalıklarda görülebildiği gibi sonradan travma ya da ameliyat sonrasında da görülebilmektedir.


 

Damar dolaşım bozukluğuna dair İşaretler ve Belirtiler

  • Ağrı

  • Renk değişiklikleri

  • İyileşmeyen yaralar

  • Soğuğa tahammülsüzlük

  • Parmak uçlarınızın uyuşması veya karıncalanması


 

Hangi Tedaviler Dolaşım Bozukluklarına Yardımcı Olabilir?


Kilo vermek, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek dolaşım bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir.


Ozon tedavisi Atardamar ve kapiller damar bozukluklarında oldukça etkili bir tedavi metodu olup Varis tedavisinde etkinliği pek yoktur.


Ozon tedavisi ile damarların endotel tabakasının rejenerasyonu, kırmızı kan hücresi olan eritrositlerin dokuya daha fazla oksijen bırakması, kırmızı kan hücrelerinin esnekliğinin arttırılması ile doku beslenmesinin artması ve rejenerasyonunun daha fazla olması sağlanabilmektedir.


Böylelikle iskemik kalp hastalıklarının tedavisinde, periferik arter dolaşım bozukluklarının tedavisinde ve dolaşım bozukluğuna bağlı yaraların tedavisinde ozon tedavisini güvenle kullanabilmekteyiz.

Comments


bottom of page