top of page
  • Yazarın fotoğrafıUzm. Dr. Lale Yeprem

Ozon Tedavi Zararlı Mıdır? Yan Etkileri Var Mıdır?

Her tedavi gibi ozon tedavinin de doğru uygulanmadığı ya da hasta seçimi doğru yapılmadığı taktirde zararlı etkileri olabilmektedir. Ozon tedavi, ozon jeneratöründen aldığımız ozon-oksijen gaz karışımı ile uygulanmaktadır. Nasıl ilacı ilaç yapan onun dozu ise ozon tedavi de belirli dozlar çerçevesinde gerçekleştirilir. Ozon, tıbbi bir uygulamadır. Her tıbbi uygulamada olduğu gibi ozon tedavinin de kendi kuralları vardır.


Kurallar Avrupa Ozon Birliği tarafından çok açık ve net olarak belirtilmiştir. Kurallara uygun yapılan ozon tedavi eşsiz bir tedavidir. Her hastaya özel doz ve protokolleri doktorunuz tarafından bu kurallara uygun olarak belirlenmelidir.


Ozona dayanıklı cam şişe, bakteri filtresi ve tedavi seti
Hem cam şişe hem de bakteri filtresi ozon tedavinin olmazsa olmazlarıdır.

Ozon tedavisi alan hastanın dikkat etmesi gereken noktalar


  1. Ozon tedavi uzman hekim tarafından uygulanmalı Kesinlikle ozon tedavisi ile ilgili eğitim almış bir hekim tarafından tedaviniz planlanmalı ve hekim tarafından takip edilmelisiniz.

  2. Yanlış malzeme kanser yapar Kanınız kesinlikle cam şişe ve bakteri filtresi kullanılan ozona dayanıklı bir setle alınmalı. Cam şişe yerine kan torbası kullanılırsa, plastik ozon ile karşılaştığında kanserojen madde üretir. Hani plastik su şişelerinde kansere sebep olan plastik partiküller (ftalatlar) var ya... Yanlış malzeme ile yapılan ozon uygulaması da bu kanserojenleri açığa çıkartıyor. Uzun vadede kansere kadar gidebilen DNA hasarına yol açabiliyor.

  3. Ozona dayanıksız madde testesteron dengesini bozar Erkeklerde testesteron azalmasına ve feminizasyona kadar giden pek çok istenmeyen durum ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ozona dayanıklı malzeme kullanımı son derece önem kazanıyor.

  4. Bakteri filtresi önemli Kanımıza herhangi bir bakterinin bulaşmaması için de mutlaka bakteri filtresi kullanılmalıdır. “Ozon dezenfektandır, bir şey olmaz.” diyenlere de kesinlikle itibar etmeyin; çünkü ozonun dezenfektan özelliği bizim sistemik ozonda kullandığımız dozların çok çok üstündedir. O nedenle bakteri filtresi kullanımı şarttır.

  5. Kan yerine serum ozonlaması hatadır Kesinlikle serum ozonlaması yaptırmamak gerekiyor. Dünya Ozon Federasyonu'nun bu konuda bir uyarısı da var. Ülkemizde bir de durumun hiç farkında olmayan hekimler hem serum hem de plastikte uyguluyorlar ki bu da pek çok yan etkiyi beraberinde getiriyor.


Lütfen dikkat: Hem cam şişe hem de bakteri filtresi ozon tedavinin olmazsa olmazlarıdır.

Comments


bottom of page